9.9.2023 20:30


Čtvrtý díl historie: Snaha o každoroční vylepšení

11.07.2018

V roce 2013 se v roli předskokanů poprvé představily děti z kroužku mladých hasičů. Vystoupily ještě za denního světla a po několikaměsíčním nacvičování předvedly šest skladeb. Diváci obdivovali výdrž i nasazení naších nástupců a odměnili je dlouhotrvajícím potleskem. Osvětlovačům tato předprodukce poskytla možnost ještě lepšího doladění světel. Nově byla použita LED světla s proměnou světelného spektra. Zůstala ale ovládána ručně s citem pro danou scénu od centrálního pultu.Do této doby jsme nasvěcovali výškové úrovně různě barevnými (většinou halogenovými)světly, takže fontána měnila barvu především díky stoupání a klesání pohyblivých proudů. Docházelo k tomu maximálně přepínáním jednotlivých světel, což bylo značně náročné na jejich počet a spotřebu elektrického proudu (i 30 kW).

Nacvičování s dětmi pod vedením jejich vedoucích P. Vindušky, J. Pěkného, J. Grňi a F. Suka pro nás znamenalo i velký posun v choreografii hlavního programu. Mohli jsme si v klidu vyzkoušet nové sestavy stříkání. Práce strojníka se v tomto období ujal se ctí Lukáš Dietrich.

Příprava na fontánu 2014 začala o poznání dříve, a to hlavně pro šikovného mechanika Petra Kroupu. Po odpoledních vyrobil dva nové trubkové rozvaděče vždy pro šest hadic, kovové držáky proudnic pevných proudů, trubkové vodní lišty s desítkami trysek a další fondánové vychytávky, a to vše na profesionální úrovni. Největší úspěch sklidily tzv. vodní varhany ve stylu laserů J. M. Jarrea s osmi B proudy stříkajícími do vějíře. Při zakrývání dlaněmi jejich jednotlivých trysek začaly vznikat zajímavé efekty.

Rok 2014 byl také nejnáročnější na spotřebu vody pro všechny připravené atrakce. V dalších letech jsme jejich počet pro diváckou přehlednost zredukovali.

Hlavní program tentokrát zahájila Dvořákova Novosvětská symfonie, v jejíž druhé polovině diváci nadšeně ocenili videoprojekci na téma přistání na Měsíci připravenou Vladimírem Voříškem. Opět nechyběla děvčata se svým tancem a nově show na vodní varhany nejprve decentně v dětském podání Verči Liškové a poté finálové se zadní projekcí od Verči Benákové. Ostatně fotografie varhan bývají s oblibou používány reportéry k naší propagaci. Stále větší oblíbenost akce nás také přinutila v následujících ročnících mnohem lépe řešit parkování, toalety i zajištění rychlého občerstvení rozšířením na tři stanoviště.

V roce 2015 nám vyšlo vstříc obecní zastupitelstvo a nechalo zarovnat a více do centra diváků nasměrovat pódiový břeh. Pro desátou fontánu jsme již potřetí sáhli k oblíbené Vltavě Bedřicha Smetany. Kromě nasvícených vodních proudů jsme příběh řeky odvyprávěli i třemi scénickými tanci a s projekcí na vodní clonu. Byli jimi jihočeská svatba, tanec víl za svitu měsíce a závěrečné žehnání kněžny Libuše při motivu Vyšehradu. Diváci nás odměňovali průběžným spontánním potleskem a jistě nám odpustili i drobné nedostatky. Velké díky patří všem tanečníkům, kteří po večerech pilně nacvičovali své vlastní choreografie.

Úspěch fontány 2015 do nás vnesl obavy (dnes už víme, že zbytečné), abychom dokázali něco podobného zopakovat. Celý večer s fontánou 2016 jsme pojali totiž značně romanticky a tím přerušili cca šest let programu s rockovou a metalovou hudbou, která vždy zněla ve druhé a třetí třetině produkce. Díky zpomalení a zklidnění jsme mohli předvést mnohem více efektních sestav. Bezvadnou práci odvedli osvětlovači, pro které se stala fontána také již prestižní záležitostí. Z výběru hudby uvádíme jména a skladby jako např. J. S. Bach – Air, Vivaldi  - Bouře, Pachenbel – Canon, Yanni, J. M. Jarre či T. Bergensen.

Velkou premiéru si odbyla jedenáctiletá klavíristka Verča Lišková z Ratměřic, která na živo zahrála svou originální skladbu pro fontánu. Aplaus a mobily třpítíce se z hlediště by jí mohla závidět leckterá rocková hvězda. Její vystoupení ještě umocnil (také premiérově) přímý přenos obrazu na vodní clonu v podání dvorního fotografa fontány Jirky Jakubky.

Teplé počasí po zbytek roku jsme při brigádách využili k celkové rekonstrukci stavební buňky, která nám slouží jako zázemí pro účinkující. Přestavbu jsme přizpůsobili i potřebám výlovů rybníku Lazna a nově zbudovanou chatu jsme nazvali Rybářská bašta.

Částečně romanticky jsme pojali také zatím poslední ročník fontány v roce 2017. Ale nutno říct, že díky naší snaze pokud možno se v používané hudbě neopakovat, je výběr skladeb těžší a těžší. Novinkou tak bylo perfektní živé pěvecké vystoupení Terezy Sloukové, která v té době dělala učitelku v ratměřické školce a kterou diváci znají z muzikálů Evita či z kapely ABBA Stars.

Ročník 2017 nám opět na svém začátku připomenul, že skutečným pánem organizace fontány je počasí. Desetiminutová dešťová přeháňka naštěstí rychle odezněla, takže zatím poslední fontána mohla proběhnout k naší společné spokojenosti.

 F. Voříšek

Kudyznudy.cz - tipy na výlet