9.9.2023 20:30


Druhý díl historie: čtyři léta s denní fontánou

06.06.2018

Příprava fontán od jejich počátku začíná vždy mnoho dní dopředu. V roce 2006 byl rybník Lazna ze dvou třetin zarostlý hustou vegetací – nad vodou se skláněly dlouhé větve okolních stromů a hladina byla pokryta vrstvou okřínku.


Proto jsme se první roky s fontánou soustředili hlavně na odstranění křovisek a náletů kolem vody. Podařilo se nám tak výrazně rozšířit stanoviště (pódium) tehdy ještě osmi stříkačů stojících vedle sebe na protilehlém břehu od diváků, a to nám umožnilo značně navýšit počet vodních obrazců. Mohli jsme najednou provádět nejen stříkání zespoda nahoru a opačně, které známe z většiny fontán hasičských sborů v republice. My jsme do choreografie zařadili stříkání do stran, různá prolínání, křížení, sekání a podobné figury.

Omezený počet pohyblivých proudů jsme navíc doplnili dalšími deseti stabilními proudy, které ovládá přímo strojník u stříkačky PS 12 s čerpadlem 1600 l/min. Pro dodávku vody stříkačům s proudnicemi C pak od prvního ročníku slouží ratměřické zásahové vozidlo CAS 16 W 50 LA na podvozku IFA s čerpadlem 2200 l/min.

Co se týče výběru hudby, v prvních ročnících fontány jsme vsadili výhradně na českou hudbu a většinou ještě s tématem vody a vztahem k našemu kraji. Úplně první skladbou byly zádumčivé varhany Petra Hapky z filmu Panna a netvor. Z klasické hudby jsme použili tři symfonické básně z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetany – Vltavu, Blaník a Z českých luhů a hájů. Nemohu zde nevzpomenout na hodiny hudební výchovy na ZŠ Jankov, při kterých nám pan učitel P. Pavlovský barvitě vyprávěl příběhy jednotlivých skladeb, což se doufám pozitivně projevilo v našich choreografiích.

Z populárních melodií, které doprovázely denní formu fontány v letech 2006 až 2009 můžeme zmínit například dosud nejhranější skladbu od skupiny Hradišťan Modlitba za vodu a dále písničky Voda živá interpretky A. Langerové, Tam za vodou v rákosí v podání B. Basikové a D. Bárty, Voda čo ma drží nad vodou od skupiny Elán, Jednou se vrátíš zpívané V. Špinarovou či art rockové skladby Čajovna od kapely Blue Effect a Gemini od Mefisto. V roce pak 2009 přišla první zahraniční vlaštovka v podobě balady Sleeping Sun od kapely Nightwish.

Z hodinového souvislého programu jsme se postupně posunuli na dnešní zhruba sto padesáti minutového formátu o čtyřech blocích – představení zahajuje dětská fontána, poté zní klasická hudba, následuje česká pop rocková část a vše završují zahraniční art rockové a metalové skladby vyšperkované závěrečným ohňostrojem. Od roku 2009 funguje spolupráce s ICSS Odlochovice a tamní kapelou Poprask s kapelníkem Milanem Trýblem, který nám zapůjčuje zvukovou aparaturu. Ve zmiňovaném roce také proběhla generační obměna moderátora. Stylem poučné show se do akce začal zapojovat starosta obce Viktor Liška.

Doufejme také, že pouze v roce 2008 neproběhla kompletně připravená fontána kvůli špatnému počasí s vytrvalým deštěm… Na druhou stranu rybníkLazna zažil svého asi prvního živého vodníka. Ale za to mohl rum na zahřátí a žal z neuskutečněné akce😊.

Důležité bylo, že ratměřická hasičská fontána se stávala rok od roku oblíbenější akcí. Poslední denní verzi navštívila necelá tisícovka lidí a tuto metu překonala až nasvícená noční verze představení.

F. Voříšek

Kudyznudy.cz - tipy na výlet